PROFESYONEL BİR SUNUMU EN VERİMLİ ŞEKİLDE NASIL BAŞLATABİLİRSİNİZ? BUZ KIRICILARA GİRİŞ

İlk intibayı oluşturmanın sadece 7 saniye sürdüğünü eminim bir yerlerde okumuşsunuzdur. Yatırımcı veya satış sunumlarında etkileme süreniz için az vaktiniz var bu yüzden ilk intiba süresi yarı yarıya düşebiliyor. Sunumun en başında yapmanız gereken sizi tanımayan ve birçok kişiyi dinlemiş ya da dinleyecek olan bir kitleye enerjiniz ve ilk söylediklerinizle güzel bir başlangıç yapmaktır. Bu tür başlangıçlara “buz kırıcılar” adı verilir.

Tanımadığınız biri ya da birileri ile ilk iletişime geçerken buz kırıcılar büyük önem taşırlar. Eğer sohbeti iyi bir buz kırıcı ile başlatmazsanız devamında anlattıklarınızın çoğu dikkate alınmayabilir. Sunuma girerken giriş enerjiniz aynen yeni bir insanlar tanıştığınız zaman ki enerjiniz kadar önemlidir. Buz kırıcılar için nerede sunum yaptığınız oldukça önemlidir. 2 yıl önce 800 kişiye yenilikçi bir zaman yönetimi sunumu yapacaktım. Toplam 5 konuşmacı vardı. En son konuşmacı bendim ve konuşmalar saat 9.00’da başlamıştı. Ben ise sahneye 17.00’de çıkacaktım. Perde arkasından izleyenlere baktığımda oldukça yorgun olduklarını gözlemledim. Bu yüzden sunumuma nasıl girdiğim çok büyük önem taşıyordu. Bu şekilde yüzlerce sunum yapmama rağmen açıkçası biraz gergindim. Sahneye anonsum yapıldıktan sonra nezaket alkışları ile çıktım. O sırada önde oturan iki genç kadının herkesin alkışlaması bitince alkışlamaya başladıklarını ve gülerek bir anda vazgeçtiklerini gördüm. Alkış için geç kaldıklarını anlamışlardı. Bunun üzerine “Bence sizin için bir daha alkışlamamız gerekiyor, hadi devam!” diye bağırdım. Bütün salon güldü, alkışlamaya başladı, o ağır hava bir anda ortadan kalktı. Burada okuduğunuz zaman “Eee ne var bunda?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak buz kırıcılar doğru zamanda doğru enerji ile söylendiğinde oldukça büyük etki yaratabilir.

**Genellikle sunumlarda 2 tür YANLIŞ buz kırıcı kullanılır:**

Yanlış Buz kırıcı 1: Sunumu dinleyenin ofisinde ya da sosyal medyasında gördüğünüz özel (aile, çocuk, arkadaş fotoğrafları, afişler veya sertifikalar) bir obje hakkında övgüler yapmak

Örnek: “Fotoğraftaki kızınız galiba, benim de küçük bir kızım var. Bazen büyük baş belası olabiliyorlar!”

Yanlış Buz kırıcı 2: Gündemle bağlantılı bir soru ya da tespit yapmak

Örnek: “Doların 6 TL’yi geçmesi bizim işlerimizi de çok kötü etkiledi.”

Aslında bu iki buz kırıcı da hiç akıllıca değildir. Birincisi ofise gelen ya da sosyal medyaya bakan herkes bu objelere zaten rahatlıkla ulaşıyordur. Bu durumda siz o kalabalık içinde sadece özelliği olmayan biri olarak kalırsınız. İkincisi haberler ya da gündem hakkında yorum yapmak sizin etki yaratmak istediğiniz konuyla genellikle alakasız olduğu için sizin sunumuz dikkat dağıtıcı ve samimi olmayan bir hava yaratabilir.

**Doğru buz kırıcı nasıl olmalı?**

Doğru buz kırıcı öncellikle iyi empati yaparak ve sunumuzun karşı taraf için ne ifade ettiğini anlayarak başlar. Bu yüzden doğru başlangıç için karşı tarafın motivasyonunu anladığınızı ve bunun üzerine çalıştığınızı gösteren bir cümle ile giriş yapabilirsiniz.

Örnek: **“Linkedin profilinizde sizin derin öğrenme ile ilgili bir panele katıldığınızı gördüm. Sizce derin öğrenmenin bizim endüstrimizde çok fazla rağbet görmemesinin en önemli sebepleri neler olabilir?”**

Burada verdiğimiz örnek bir sohbet başlatıcı olarak kullanılabilir. Eğer profesyonel bir yatırımcı sunumuna çıkıyorsanız sunumu verilen süre içinde yapıp bitirmeniz beklenir. Bu durumda yine buz kırıcı kullanabilirsiniz. Ancak temel kurallar aynı; karşı taraf ve sizin için sunumuzun ne önemi olduğunu iyi kavrayın ve buz kırıcınızı sunumuz ile mutlaka ilişkili olacak şekilde yapın. Çevrenizdeki restoranlarda düşük bütçeli olan menüleri bulmanızı sağlayacak bir uygulama için yatırımcıya sunum yaptığınızı varsayalım. Bu sunuma iştahlı yemek yediğinizi gösteren bir fotoğraf göstererek şu şekilde girebilirsiniz:

“Merhaba ben Taylan Demirkaya, Lindo Studio’nun kurucu ortağıyım, bu fotoğrafta da gördüğünüz gibi yemek yemeyi ve yeni yemekleri keşfetmeyi çok seviyorum”

Dikkat ederseniz sadece 5-6 saniyede kendimden, şirketimden ve proje ile alakası olan ufak bir nüanstan bahsederek çok daha sıcak ve samimi bir hava yaratmış oluyorum.

--

Taylan Özgür DEMİRKAYA

Izmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Bölümü-Öğretim Görevlisi

Girişimci İş Geliştirme Mentoru

Web: http://www.taylandemirkaya.com

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/taylandemirkaya

Twitter: http://twitter.com/taylandemirkaya